Styrelsen | Sverigedemokraterna Lilla Edet

Styrelsen

    SD Lilla Edets styrelse väljs varje år i samband med årsmötet.

    Styrelsen 2017

    Frej Dristig – Ordförande

    Ersättare i Kommunstyrelsen i Lilla Edet. Över 10 års erfarenhet inom bevakningsbranschen och är idag gruppledare på arbetsledande position. Hunduppfödare på fritiden.

    • Frej.Dristig@SD.se
    • 0761653565

     

    Johan Johansson – Vice Ordförande

    Född och uppvuxen i Lilla Edet, studerar idag samhällsvetenskap på Polhemsgymnasiet i Göteborg. Leder även Ungsvenskarna i Göteborg.

    • Johan.B.Johansson@SD.se
    • 0735012687

     

    Jari Kalliomäki – Andre Vice Ordförande

    Egenföretagare och säljare. Har tidigare arbetat som lastbilschaufför, lackerare och mekaniker. Cross- och gokart mekaniker på fritiden.

    • Jari.Kalliomaki@SD.se

     

    Michael Rosvall – Ledamot

    Ledamot i Vård- och Omsorgsnämnden i Lilla Edet. Arbetat inom åkeribranschen, varit verksam som billackerare, väktare och jobbar nu med habilitering.

    • Michael.Rosvall@SD.se

     

    Ann-Christine Johansson – Ledamot

    Ledamot i Utbildningsnämnden i Lilla Edet. Pensionär, medlem i SD-kvinnor och har bott i kommunen sedan 1990. Fritiden består av hantverk, handarbete och hundar.

    • Ann.Christine.M.Johansson@SD.se

     

    Per Anders Sturk – Suppleant 1

    • Per.Anders.Sturk@SD.se

     

    Jens Mähl – Suppleant 2

    Utbildad mariningenjör som nu arbetar som undersköterska och studerar till socialpedagog och till demensundersköterska på distans.

    • jens.mahl@sd.se

     

    Anders Willgard – Suppleant 3

    Förtidspensionerad akademiker med studier inom bland annat klassisk Arkeologi och antropologi. Fritidsintressen omfattar böcker, sport, datorer och serier.

    anders.timur.willgard@sd.se

     

    Alla Styrelser Sedan Bildandet 2015

    Styrelsen 2016

    Ledamöter

    Per Anders Sturk – Ordförande

    Frej Dristig – Vice Ordförande

    Johan Johansson – Andre Vice Ordförande

    Jari Kalliomäki – Kassör

    Mattias Ternehäll – Sekreterare

    Michael Rosvall – Ledamot

    Andreas Johansson – Ledamot

    Suppleanter

    1: Robert Forsberg

    2: Ann-Christine Johansson

     

    Styrelsen 2015

    Ledamöter

    Robert Forsberg – Ordförande

    Frej Dristig – Vice Ordförande

    Michael Rosvall – Andre Vice Ordförande

    Jari Kalliomäki – Kassör

    Mattias Ternehäll – Sekreterare

    Johan Johansson – Ledamot

    Annelie Karlsson – Ledamot

     

    Suppleanter

    1:e Andreas Johansson

    2:e Anders Johansson

    3:e Per Anders Sturk